#LaboratoriaPrzyszłości – Sprawozdanie z Projektu Rządowego Laboratoria Przyszłości w naszej szkole za miesiąc październik 2022r.

#LaboratoriaPrzyszlości – Sprawozdanie z Projektu Rządowego Laboratoria Przyszłości w naszej szkole za miesiąc październik 2022r.

W miesiącu październiku regularnie odbywały się zajęcia z wykorzystaniem sprzętu i urządzeń z projektu rządowego Laboratoria Przyszłości. Łącznie odbyło się 12 zajęć. W dalszym ciągu jednym z przewodnich tematów było zdrowe odżywianie i związane z tym zagadnienia ekologicznej żywności.  Obracając się w tematyce jesiennych przetworów przedszkole wykonało z naszych rodzimych śliwek pyszne powidła śliwkowe. Dzieci dzięki tego typu działaniom oswajają się z obsługą nowoczesnego sprzętu AGD jakim są np. wyciskarki wolnoobrotowe czy Thermomix. Przedszkolaki wykonały w Thermomixie kisiel o smaku cytrusów. Uczniowie mieli podczas zajęć prawdziwą ucztę zmysłów, dowiedzieli się także jak ważne dla naszego zdrowia jest spożywanie cytrusów właśnie w okresie jesienno-zimowym. Klasa V podczas realizacji tematu „Jesień w parku” wypróbowała sprzęt z projektu jakim jest cyfrowy aparat fotograficzny. Uczniowie wykonali zdjęcia Kielecko – Chęcińskiego Parku Krajobrazowego. Część z naszych uczniów kontynuuje zapoznanie się z tajnikami tkactwa oraz podstawami szycia maszynowego. Zajęcia te są dla naszych uczniów przykładem jak można spędzić czas poza światem multimediów. Pozwalają kształtować takie cechy jak cierpliwość, umiejętność uważnego słuchania, sprawność manualną, wyobraźnię, umiejętność planowania własnej pracy. Pod kierunkiem p. Jolanty Kuzia dzieci zapoznały się z elementami maszyny do szycia. Odbyła się również pogadanka o sposobach szycia różnych przedmiotów dawniej i dziś. Dzieci przystąpiły do wycięcia kawałka materiału, a następnie obszycia brzegów. Początkowo taka czynność sprawiała trudność, ale kolejne obszycia materiału były wykonane estetycznie. Zajęcia z szycia przyniosły wiele satysfakcji w postaci małych samodzielnie uszytych serwetek. Zajęcia kulinarne znalazły szczególne zastosowanie podczas pracy z uczniami z SPE. Dają możliwość wielozmysłowego poznawania świata, poprzez doświadczenie. Uczniowie korzystają z wałków do ciast, stolnic, desek do krojenia, zastawy stołowej wspólnie z nauczycielem przygotowują posiłki. Projekt Laboratoria Przyszłości stał się bardzo popularny w naszej szkole i przedszkolu, uczniowie bardzo aktywnie i chętnie uczestniczą w zajęciach. W przedszkolu zajęcia z dziećmi prowadziły: p. Agnieszka Jarosińska, p. Magdalena Ogonowska, p. Diana Przepióra.